BERK ÖZÇAM

Grup Şehnaz Buselik

BERK ÖZÇAM

Haziran’ın 20’sinde İstanbul’da dünyaya gelen Berk Özçam, aslen İzmirli olan Özçam ailesinin üç çocuğunun en küçüğüdür.
İlköğrenimini İstanbul Avcılar Mustafa Kemal Paşa İlköğretim Okulu’nda tamamladı. Bu okuldaki sınıf öğretmeni, onun müziğe olan ilgisini fark etmiş, onu okulun müzik öğretmenine yönlendirerek okul korosunda ve çeşitli müsamerelerde etkin rol almasını sağlamıştır. Ayrıca her gün sonunda tahtaya kaldırıp günün yoğunluğunu arkadaşlarıyla atması için şarkılar söyleterek teşvik etmiş, yüreklendirmiştir.
Müzik hayatına gerçek anlamda adım atışı ortaokul yıllarına rastlar. Orta öğrenimini yaptığı Küçükçekmece Yeşilyuva İlköğretim Okulu’nda tanıştığı değerli öğretmeni Levent Güler, ondaki yetenek ve hevesi görüp, kendi öz müziğimiz olan Türk Musikisine yönlendirerek belediyenin hizmet sağladığı Türk Sanat Müziği korolarına götürmüştür. Özçam, bu korolar sayesinde küçük yaşlardan itibaren Türk Müziği repertuarını öğrenmiş, tavrını geliştirmiş ve musikiye olan sevgisi günden güne büyümüştür.
Yeşilköy 50.Yıl Lisesi’nde lise tahsilini yaparken, 2002 yılında okul bünyesinde yapılan ses yarışmasında, 2003 yılında ise liseler arası ses yarışmasında aldığı birincilik ödülleri, artık musikide yavaş yavaş yol almaya, okuyuşunun keyif vermeye ve dikkat çekmeye başladığını gösterir.
Lise yıllarının sonlarına doğru, müzik hayatının beklide en önemli adımı olarak, halen devam etmekte olduğu, Devlet Sanatçısı Prof. Dr. Nevzat Atlığ’ın san’at yönetmenliğini yaptığı Bakırköy Musiki Konservatuarı Vakfı’na girdi. Burada klasik tavırda musiki ile tanıştı. Musikimizin önde gelen hocalarından Nevzat Atlığ, T.R.T İstanbul Radyosu Sanatçısı ve Müzik Yayınları Müdürü Faruk Salgar, K.B. İstanbul Devlet Korosu Şefi Fatih Salgar, İ.T.Ü Türk Müziği Devlet Konservatuarı Öğretim Görevlisi Suat Güney, Ser hanende Selçuk Kurt gibi hocalardan istifade etme imkânı buldu. Yine B.M.K.V sayesinde tanışma imkanı bulduğu amatör ve profesyonel pek çok müzisyen vasıtası ile başka musiki cemiyetleri ve korolarına da devama başlayarak, Türk Musikisinin çok kıymetli başka hocalarından da yararlanma şansını yakaladı. Bu koroların bazıları; Hakan Hataylı yönetiminde Yeşilyurt Spor Kulübü Korosu, Devlet Sanatçısı Necdet Varol yönetiminde Varol Musiki Korosu, TRT İstanbul Radyosu Şefi İnci Yaman yönetiminde Gençlik Korosu, TRT İstanbul Radyosu Şefi Hasan Esen Yönetiminde Eyüb Musiki Vakfı Korosu, TRT Sanatçısı Levent Güler yönetiminde Halkalı Musiki ve Cennet Mahallesi Musiki Korosu’dur.

Lise öğreniminin ardından ailesinin arzusu ile girdiği, İstanbul Aydın Üniversitesi Uluslararası Lojistik Bölümünde okurken de musıkiden kopmadı ve İstanbul Aydın Üniversitesi TSM Korosu’nu kurdu. Çalıştırdığı bu koro ile üniversitenin önemli etkinliklerinde ve festivallerde yer aldı, başarılı konserler verdi.
Bu üniversiteden başarıyla mezun olup ailesinin isteğini yerine getirdikten sonra, tekrar müzik çalışmalarına ağırlık verdi. Devlet Sanatçısı Sayın Necdet Varol, Levent Güler ve Suat Güney gibi hocalarla çalışarak, başından beri hayal ettiği, İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümünün sınavlarını kazandı. Bakırköy Musiki Konservatuarı Vakfı’nda geliştirmeye çalıştığı musiki tavrının, konservatuardaki hocalarının da dikkatini çekmesiyle, Ses Eğitimi Bölüm Başkanı Dr. Erol Parlak ve Yrd.Doç.Sinem Özdemir tarafından kendisine, Ses Eğitimi Bölümünde Asistan Öğrenci görevi verildi ve bu görev sonucunda Konservatuar Başkanlığı yapmaya başladı. Konservatuarın, hepsi birbirinden değerli, Dr. Erol Parlak, Yrd.Doç.Sinem Özdemir, Fidan Kurt, Aslıhan Erkişi, Ayşegül Aral Altıok, Yeşim Altınel Çoban, Suat Güney, Eren Özek, Mehmet Emin Bitmez, Bilen Işıktaş gibi hocalarıyla halen eğitimine devam etmektedir.
2009 yılında, TRT İstanbul Radyosu Gençlik Korosu’nun sınavlarına girip başarılı oldu. Aynı zamanda hocası da olan, T.R.T Müzik Yayınları Müdürü Faruk Salgar tarafından Koro Başkanlığı görevine getirildi. Hasan Esen, Ahmet Kadri Rizeli, Atilla Gündüz, Necip Gülses gibi hocaların himayesinde solo bant kayıtları yaptı, “Beraber ve Solo Şarkılar” programında yer aldı.
Musıkide tavrını ve duruşunu örnek aldığı isimler arasında Bekir Sıdkı Sezgin, Münir Nurettin Selçuk, Alâeddin Yavaşça, M. Doğan Dikmen, Münip Utandı, Ahmet Özhan, Faruk Salgar ve özel çalışmalarıyla, yorumculuk anlamında yol kat etmesinde önemli etkisi bulunan Bekir Ünlüataer sayılabilir. Ayrıca lise yıllarından beri dinlediği “Fasıl” musikisinin büyük Ser Hanendesi Nurettin Çelik’ten de etkilendi. Def çalarak fasıl okuyuş tavrını ve sıralanış şekillerini öğrenmeye, bu konuda da kendini yetiştirmeye çalıştı. Fasıl formunu geliştirdikten sonra İstanbul’un elit mekânlarından Armada Gazinosu, ve Tarihi Suadiye Gazinosunda hanende olarak sahne aldı. Ayrıca, Melihat Gülses, Aşkın Nur Yengi, Bülent Ersoy, Gökhan Sezen, Bekir Ünlüataer gibi sanatçıların konserler performanslarında vokal olarak görev yapmıştır.
Halen, çeşitli konserler, festivaller ve özel gecelerde, İstanbul’un elit mekânlarında solist ve hanende olarak sahne çalışmalarına devam eden Berk ÖZÇAM, musikimizi müzikseverlere daima düzgün bir icra ve doğru üslupla sunmayı ve gelecekte devlet bünyesinde, gerek icrası gerek duruşu ile örnek bir ses sanatçısı olmayı kendine hedef biliyor…