METİN DURGUTLU

Grup Şehnaz Buselik

METİN DURGUTLU

1981 yılında İstanbul’da doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Kocaeli’nde tamamladı. İlk müzik eğitimini 1995 yılında Maltepe Musiki Eğitim Derneği’nde Fikret Erkaya’dan aldı. Fikret Erkaya yönetimindeki toplulukla, televizyon programlarında  ve Türkiye’nin bir çok yerinde düzenlenen konserlerde solist ve korist olarak yer aldı.

2003 yılında girdiği  İTÜ Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü’nden 2008 yılında  mezun oldu. Öğrenimi sırasında üslup ve repertuar konusunda Alaeddin Yavaşça, Nevzat Atlığ, Münip Utandı, Serap Mutlu Akbulut ve Selahattin İçli’den, şan tekniği konusunda Erol Uras ve Ferşan Başaka’dan, ud eğitimi içinde Serhan Aytan ve Mehmet Emin Bitmez gibi üstadlardan  istifade etti.

2006 yılında Prof. Dr. Nevzat Atlığ yönetimindeki İstanbul Türk Müziği topluluğuyla, Sakıp Sabancı’nın ölüm yıldönümü için hazırlanan Eski Dostlar 1, 2, 3 Albümlerinde  yer aldı.

2008 yılında Kosova’da düzenlenen “Sanatla Uyanış” kültür projesi kapsamında Prizren ve Priştina’da solo konserler verdi.

2010 yılında Bosna-Hersek’in başkenti Sarejevo’da bulunan Uluslararası Sarejevo Üniversitesi’nin davetlisi olarak katıldığı programda solo konser verdi .

2012 yılında Kubbealtı Musiki Vakfı ve Ohri Ufuk derneğinin düzenlediği “Balkanlarda Türk izleri” programı kapsamında Makedonya’nın Üsküp ve Ohri şehirlerinde solo konserler verdi.

Müzik çalışmalarına Güldeste Türk Müziği Topluluğu, Tuzla Rumeliler Derneği  Türk Müziği topluluğu ve İstanbul Ticaret Odası Türk Müziği korosunun Şefliğini yapmanın yanısıra yurt içi ve yurt dışında korist ve solist olarak çeşitli konserler vererek devam etmektedir.

2010 yılında Haliç Üniversitesi Türk Müziği Bölümünde başladığı Yüksek lisans eğitimi halen devam etmektedir. İsmek’te ve Pendik Belediyesi bünyesinde müzik dersleri de veren Metin Durgutlu evli olup, Neva isminde bir kız çocuğu babasıdır.